مرثیه برای جنگل تنها

مرثیه برای جنگل تنها

نمایش مستند «مرثیه برای جنگل تنها» در خانه هنرمندان ایران

 

«مرثیه برای جنگل تنها» حکایت تلخ نابودی جنگل های شمال ایران در قرن های اخیر و بویژه دوره های معاصر است. جنگل هایی شهره به «هیرکانی» یا «هورکانیا» با قدمتی بازمانده از دوران سوم زمین شناسی و مادرِ بسیاری از جنگل های اروپا که اگرچه در عصر یخ بندانِ بس طولانی (فزون بر دویست میلیون سال پیش) به کلی نابود شدند، اما در دوره های بعدترِ باز هم طولانی، به دلیل تعدیلِ هوا و پایداری نسبیِ ویژگی های اکولوژیکِ مناطق مستعد، درختان طی میلیون ها سال بر کره زمین از جمله در خطّه یی که هزاران سال بعد ایران نام گرفت، دیگربار سر به آسمان ساییدند و صفحات و جنگل های شمال، غرب، جنوب و جنوب غربی میهنمان را بوجود آوردند.

بنا به اطلاعات موجود، پهنه ی ایران تا حدود پنجاه سال قبل، به تقریب، بیست میلیون هکتار جنگل داشته است. اما در زمان سپری شده فوق الذکر، بخش های زیادی از این ثروت کم تایِ خدادادی، دست خوشِ بی اعتنایی و نابودی شده است. موضوع و پژوهشی که در مستندِ یاد شده، عوامل دخیل و مؤثر در تخریب جنگل های خطّه ی شمال کشورمان – از آستارا تا شرق مازندران – را یک به یک مورد بررسی قرار می دهد و موقعیت امروزین آن ها را به نمایش می گذارد. به بیان دیگر، فیلم اِعمال سیاست های نادرستی که از جنگل به عنوان مکانی دائمی برای دفع و دفنِ غیربهداشتی زباله استفاده می شود و همچنین چرای بی رویه دام، تغییرکاربری اراضی جنگلی به کشاورزی و قطع بی رویه درختان و قاچاق چوب، احداث جاده های عریض چهاربانده که به قیمت نابودی هزاران اصله درختِ ارزشمند کشیده شده اند را در پرتو نگاهی انتقادی نیز بررسی و تصویر می کند.

شایان یادآوری است مستند نامبرده که به کارگردانی «همایون امامی» و تهیه کنندگی «سعید نبی» فراهم آمده است، در ساعت ۱۸ روز سه شنبه یازدهم تیر ماه جاری در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران با حضور ایشان به نمایش، نقد و بررسی در می آید و ورود برای همگان آزاد است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *