نمایش مستند بلندِ قزوین – سرزمین خط، خوشنویسی، کتابت، فرهنگنامه و

نمایش مستند بلندِ قزوین – سرزمین خط، خوشنویسی، کتابت، فرهنگنامه و

نمایش مستند بلندِ
قزوین – سرزمین خط، خوشنویسی، کتابت، فرهنگنامه و …-
در خانه هنرمندان ایران

وجود تعداد بی شمارِ خطاط و خوشنویسِ برآمده از خطه ی قزوین، در فاصله سده های پنجم تا سیزدهم هجری قمری، که شماری از آنان چون میرعمادِ حسنی سیفی قزوینی، درویش عبدالمجید طالقانی، عماد الکتاب و مَلِک الخطاطین از برجسته ترین و نام آورترین هنرمندان این سرزمینند و ارتباط آنان با قلم تراش و چاقوی مشهور زنجان که وسیله ی ضروری برای تراشیدن انواع قلم نی و اسباب دست خطاطان و خوشنویسان بوده، دیار قزوین را به سرزمین خوشنویسی، کتابت و فرهنگ نامه مشهور نموده است. همچنین رابطه میان قلم تراشها و خوشنویس ها با رونویسی و نسخه برداری از انبوه کتاب های مذهبی، علمی و نجومیِ گردآوری شده در کتابخانه ی قلعه الموت (قلعه حسن صباح) در رشته کوه های شمال قزوین، که طی حدود صد و هشتاد سال پایگاه اصلی و مقر اسماعیلیان بود و همچنین رابطه ی پیروان فرقه اسماعیلیه با گروه اِخوان الصفا، در جنوب ایران، که کارشان گردآوری دانش های زمانه و تهیه فرهنگنامه و بالا بردن آگاهی عمومی بود، از دیگر عوامل اشتهارِ پیش گفته قزوین در عرصه فرهنگ و هنر ایران زمین بوده است. هر چند بعدتر به علت توقفِ کارشان، فعالیت های این گروه توسط اسماعیلیان به قلعه الموت منتقل شد و سبب رشد و گسترش کتابخانه بزرگ الموت گردید که این امر خود باعث پرورش خیل عظیم خطاطان و خوشنویسان و کاتبان بزرگ در منطقه قزوین و به تبعِ آن، رونق روز افزون قلم تراش های زنجان شد.
این پیوستگی و روند تاریخی که نسل در نسل تداوم داشته، به روشنی گویای رابطه گسترده فرهنگی میان صنعت گران، هنرمندان و کتاب سازان منطقه قزوین، طی صدها سال و پرورش خیل عظیم خطاطان و خوشنویسان و کاتبان و رواج علم کلام و علوم الهیات، در چند قرن گذشته ی این خطه بوده است.
مشاهیری چون امام رافعی قزوینی، ذکریای قزوینی، حمدالله مستوفی، عبید زاکانی، علامه محمد قزوینی و علامه علی اکبر دهخدا، از نتایج آن پیوستگی و ارتباط پیوستگی و ارتباط طولانی خط و خوشنویسی با کتابت و علم کلام و فرهنگ لغت فارسی یا لغت نامه نویسی، محصول گرانقدر این جستجو و تلاش هزار ساله است. جستار و پژوهشی که فشرده آن در دهه اخیر از سوی فیلمساز، جان مایه ی مستند قزوین شده که با کارگردانی و تهیه کنندگیِ مستندساز پیشکسوت و کوشای میهن مان –حمید سهیلی- فراهم آمده است.
شایان یادآوری است، مستند «قزوین» در ساعت ۱۸ روز سه شنبه ۲۵ تیر ماه ۹۸ در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران با حضور «حمید سهیلی» کارگردان اثر و «محمد شکیبانیا» تهیه کننده سینمای مستند به نمایش، نقد و بررسی در می آید و ورود برای همگان آزاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *