نمایش مستندهای «پرنده آبی» و «مروارید سیاه» در خانه هنرمندان ایران

نمایش مستندهای «پرنده آبی» و «مروارید سیاه» در خانه هنرمندان ایران

تاریخ ورزش کشورمان از ۶۰-۵۰ سال پیش تاکنون همواره شاهد قهرمانی و پیروزیِ ورزشکاران ایرانی در رشته های انفرادی و گروهی و در هماوردهای داخلی و بین المللی بوده است. وزنه برداری، کشتی، دو و میدانی، ورزش های آبی و رزمی، فوتبال و اخیراً والیبال از آن جمله اند. در این میان، قهرمانان برجسته یی در رشته های ورزشی خود در گذشته های دورتر چنان درخشیدند که نام و خاطره تلاش، امید، برتری و توان خود را برای همیشه در تاریخ ورزش ایران زمین جاودانه کردند؛ پیشکسوتان نام آوری چون محمود نامجو، تیمور غیاثی، غلام رضا تختی، محمدعلی صنعتکاران، محمد برزگر، برادران خادم، هادی ساعی، مجید افلاکی، حسین کلانی، علی پروین، ناصر حجازی، علی دایی و بهنام محمودی.

همپای این بزرگان، در رشته های ورزشیِ آبی نیز نامی ماندگار همچنان در اوجِ درخشش جلوه گری می کند. نامی احترام برانگیز بویژه به سبب داشتن همت والا، ممارست پیوسته، اخلاق ورزشیِ نمونه و پیروزی های شایسته؛ قهرمان برجسته ی شنا و شیرجه ایران زمین که موضوع مستند «پرنده آبی» است. به بیان دیگر، این مستند درباره زندگی و ورزش حرفه یی پیشکسوت و قهرمان شیرجه  ایران و جهان، استاد «تقی عسگری» است که بیش از هشت دهه از عمر خود را وقف این رشته نموده و همچنان در آستانه نود و پنج سالگی با اراده و عزمی استوار و با انتقال تجربیاتش به نسل آینده، به این حرفه عشق می ورزد. بزرگ مردی که دستیابی ایشان به مقام های اول و دوم درمسابقات آسیایی سال ۱۹۵۲ میلادی بعد از ۶۸ سال همچنان بدون تکرار باقی مانده است .

مستند «مروارید سیاه» درباره ماهیان خاویاری دریای خزر در شمال کشورمان است که با دریغ باید گفت امروزه به اصطلاح، حال خوشی ندارند و میزان تولید برتر میهن مان در این زمینه با کاهش جدی روبرو شده است. هم بدین روی مستند مرواید سیاه، نگاهی آسیب شناسانه به موضوع ماهیان خاویاری و زندگی شمار قابل توجهی از مردم حاشیه خزر در ارتباط با استحصال ماهیان خاویاری دارد.

شایان یادآوری است مستندهای نامبرده که با کارگردانی مستندساز خوش ذوق کشورمان «کاوه بهرامی مقدم» و در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی فراهم آمده، در ساعت ۱۸ روز سه شنبه ۱۸ تیر ماه جاری در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران با حضور ایشان و استاد تقی عسگری به نمایش، نقد و بررسی در می آید و ورود برای همگان آزاد است.

1 دیدگاه

  1. idealprinting گفت:

    تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو
    بهترین سایت ها هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *