نشست هیات مدیره انجمن صنفی تهیه کنندگان مستند با مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

نشست هیات مدیره انجمن صنفی تهیه کنندگان مستند با مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۹۸، مدیرعامل جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در نشستی با اعضای هیات مدیره انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند اظهار کرد: تهیه‌کننده خلاق که از مرحله ایده تا عرضه در کنار یک فیلم مستند قرار می‌گیرد، باعث رشد کمی و کیفی سینمای مستند خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در این نشست که با حضور آقایان محمد حمیدی‌مقدم (مدیرعامل مرکز)، مرتضی رزاق‌کریمی (قائم‌مقام و معاون مستند مرکز)، علیرضا حسینی، حامد شکیبانیا، محمد صوفی  (اعضای هیات مدیره انجمن صنفی تهیه‌کنندگان)، مهدی شامحمدی (بازرس انجمن) و شهنام صفاجو (مدیر روابط عمومی مرکز) برگزار شد، چگونگی همکاری این دو مجموعه در زمینه‌ی ارتقاء حرفه‌ی تهیه‌کنندگی فیلم مستند، تولید و عرضه آثار مستند، جشنواره سینماحقیقت و… مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در این جلسه، حمیدی‌مقدم در سخنانی اظهار داشت: انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند در کلیت صنوف، یک شخصیت مجزایی داشته و ضمن همراهی با مسائل مبتلابه سینما، در هیات مدیره خانه سینما هم حضور فعالی داشته است؛ لذا همراهی «مرکز» با این صنف برای تبیین یک هدف مشترک که گسترش سینمای مستند است، اهمیت پیدا می‌کند.
وی تاکید کرد: فیلم مستند هسته اصلی مرکز گسترش است که آن را تعریف می‌کند و ما قطعاً با دو صنف مستند قانونی خانه سینما کارهای اصلی را پیش می‌بریم. به این معنا، «مرکز» در تعامل با انجمن صنفی کارگردانان و تهیه‌کنندگان مستند به لحاظ راهبردی و استراتژیک می‌تواند کارآمد ‌شود.
مدیرعامل جدید مرکز گسترش ادامه داد: هدف من این است که «مرکز» را از کمپانی تولید صرف خارج کرده و حمایت از تولید را در پیش بگیرم. در این وضعیت اصناف هم به بازوی محتوایی این مجموعه بدل شده و بواسطه مشارکت در ساخت آثار ارزشمند و عرضه گسترده‌ آن، در فرایند تولید و پخش قرار می‌گیرند.
حمیدی‌مقدم افزود: اگر بخواهیم وارد چرخه‌ی تولید بزرگ بشویم، باید تهیه‌کننده پرورش‌یافته‌ی درجه یک به جمع ما ملحق شود. اینجا صنف تهیه‌کننده‌ها از حالت معمول خارج شده و در حوزه کارگردانی هم بهترین‌ها با همکاری انجمن صنفی کارگردانان مستند به پروژه اضافه می‌شوند تا تولید بزرگ رخ دهد.
وی در این نشست تاکید کرد که مرکز گسترش یک مرکز شتابدهنده‌ی پروژه‌ها است و همه باید در این زمینه کمک کنند تا جریان اصلی سینمای مستند تقویت شده و در ارتباط با مخاطب قرار گیرد.
مدیرعامل مرکز گفت: هر کمکی در راستای تقویت صنف برای ما اهمیت دارد؛ بخصوص دو صنف مستند قانونی خانه سینما که برای جامعه سینمای کشور شریف و قابل احترام هستند. سینماحقیقت هم فضای خوبی برای قدرتنمایی این دو صنف است.
از جمله موارد مطروحه انجمن صنفی تهیه‌کنندگان مستند در نشست با مدیرعامل مرکز گسترش، می‌توان به سرفصل‌های ذیل اشاره کرد:
*مرکز گسترش با وجود تعامل با صنف، تهیه‌کننده‌محور نشد. قرار بود مستندهای الف ویژه «مرکز» حتماً تهیه‌کننده مستقل داشته باشد که در حد حرف و تعارف باقی ماند.
*اعضای صنف تهیه‌کنندگان مستند بزودی رده‌بندی می‌شوند تا در قالب تشکیلات کمپانی‌محور به پروژه‌های بزرگ ورود کنند.
*در فرآیند تولید مشترک بین‌المللی، پیشنهاد شد که این پروژه‌ها به اعضای انجمن تهیه‌کنندگان سپرده شود.
* انجمن صنفی تهیه‌کنندگان در حوزه پخش جهانی فیلم مستند، اعضای صاحب‌نامی دارد که در این زمینه می‌توانند مشارکت جدی با مرکز داشته باشد.
*انرژی «مرکز» باید صرف این مهم شود که چگونه می‌توان تهیه‌کننده مستند را توانمند کرد. تحت این شرایط کارگردانان مستند هم منتفع خواهند شد.
*مرکز می‌بایست پروژه‌هایی را تعریف کند که نیاز به تهیه‌کننده داشته باشد؛ در پیش تولید، تولید و پس تولید
*ما باید به سمت پروژه‌های بزرگی برویم که سهم تهیه‌کننده در آن بیشتر باشد؛ پروژه‌هایی که سهم مرکز کمتر از ۵۰ درصد تولید باشد و مابقی را تهیه‌کننده تامین کند. در این شرایط انگیزه بیشتری برای تهیه‌کننده بویژه در مرحله پساتولید ایجاد می‌شود.
*در آسیب‌شناسی تولید فیلم‌های مستند نیز عنوان شد که این آثار طی چند سال اخیر بسیار شبیه به هم شدند و جسارتی در ساخت این فیلم‌ها دیده نمی‌شود. پس نیاز به جلساتی داریم تا به نقشه راه جدیدی برسیم.
*توجه به بازارهای جهانی فیلم مستند و مشارکت تهیه‌کنندگان در این مهم، بعلاوه برگزاری ورک‌شاپ تامین سرمایه بین‌المللی، مورد درخواست هیات مدیره انجمن صنفی قرار گرفت.
*انجمن صنفی تهیه‌کنندگان ضمن پُراهمیت خواندن فرآیند انتخاب فیلم مردمی در جشنواره سینماحقیقت، برای پذیرش مجدد مسئولیت این رای‌گیری به نمایندگی از خانه سینما در سیزدهمین دوره این رویداد اعلام آمادگی کرد.
در این نشست مرتضی رزاق‌کریمی ضمن سخنانی اظهار کرد: طی این سال‌ها با تعداد محدودی تهیه‌کننده به نسبت کارگردان‌ها در «مرکز» قرارداد بستیم. البته وقتی بودجه تولید محدود است، برای تهیه‌کننده توجیه اقتصادی ندارد، ولی ما همواره از همکاری با تهیه‌کنندگان استقبال کردیم.
وی تاکید کرد: نگاه ما نباید انتفاع از تولید باشد و می‌بایست به توزیع و عرضه فکر کرد. این مهم با حضور تهیه‌کننده اجرایی می‌شود و یک تهیه‌کننده می‌تواند نظام تولید و عرضه را ترسیم کند که بسیار اهمیت دارد.
رزاق‌کریمی یادآور شد که در این دوره حتماً از وجود تهیه‌کننده‌ها استقبال بیشتری خواهد شد.
در این نشست درخصوص چگونگی حضور فیلم‌های مستند در جشنواره فیلم فجر هم مواردی مطرح و مقرر شد در جلسه‌ی دیگری، این بحث مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.
گفتنی است که در پایان مقرر شد تا این نشست‌ها در مقاطع زمانی کوتاه‌تر و به شکل منظم‌تر برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *