نمایش مستند «عید شهادت» در خانه هنرمندان ایران

نمایش مستند «عید شهادت» در خانه هنرمندان ایران

ایرانیان از دیرباز در ماه های محرم و صفر بویژه در دهه ی اول محرم، یاد و خاطره جانبازی سالار شهیدان و خانواده و یاران ایشان را با برپاییِ آیین های مختلف عزاداری و راه اندازی دسته های سینه زنی، زنجیرزنی و … گرامی می دارند و ضمن برشمردن سجابای دینی، اخلاقی و ظلم ستیزیِ آنان، پایداری و استواری اولیا را در برابر سپاه اشقیا می ستایند.
در این راستا ، تعزیه گردانی و شبیه سازی یا به بیان روشن تر ، راه اندازیِ عَلَم و کُتَل و شبیه سازیِ کاروانی از نمادهای انسانی و مظلومیت و مقاومت و حق جوییِ یاران و فرزندان امام حسین (ع) و جلوه هایی از خوی و خصلت و دنیا پرستیِ دشمنان و مخالفان و اجمالاً یزیدیانِ حاضر در پهنه کربلا، یکی از آیین های مهم و قابل تأمل عزاداری محرم است؛ آیینی که ابزارها، هنرها، شیوه های بیانی و شاخه های سرسبزی از فرهنگ نمایشی پر قدمت ایران زمین را برای هر چه رساتر کردنِ پیام خود، به وجهی شگفت و اثرگذار به کار می گیرد.

از این منظر، مستند « عید شهادت» که با پژوهش، کارگردانی و تهیه کنندگی مستندساز به گُزین کشورمان – پناه برخدا رضایی- فراهم آمده روایتی متفاوت از مراسم محرم و بازنمایی چگونگی برگذاری و راه اندازی پرشکوه و تامل برانگیز و شبیه ساری شده کاروان بزرگ کربلا در «سِدِه اصفهان» به دست می دهد و از گستردگی کاروان، تعدد شخصیت ها و نقش ها و میدان عمل این فیلم، همین بس که با ساختاری بدیع و با هفت دوربین تصویربرداری شده و تولید و پس تولید آن دو سال زمان برده است. نیز گفتنی است گفتار متن توصیفی و بسزای فیلم توسط محمد رضایی راد نگارش یافته و با صدای نافذ و اثرگذارِ استاد «اکبر زنجانپور» بازیگر نامیِ تئاتر، سینما و تلویزیون خوانده شده است. همچنین مهدی رضایی مدیر تصویربرداری، مسعود سُفلایی تدوین گر و بهروز شهامت، طراح و ترکیب کننده صدای فیلم موصوف بوده اند.
شایان یادآوری است مستند نامبرده در ساعت ۱۸ روز سه شنبه ۱۲ شهریور ماه ۹۸ در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران با حضور کارگردان اثر به نمایش، نقد و بررسی در می آید و ورود برای همگان آزاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *