حمید سهیلی مستندساز درگذشت

حمید سهیلی مستندساز درگذشت

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری صبا، حمید سهیلی مستندساز پیشکسون کشورمان عصر روز شنبه ۳۰ شهریور ماه دار فانی را وداع گفت.
حمید سهیلی یکی از شناخته‌شده‌ترین مستندسازان سینمای ایران در حوزه مستند معماری است که فعالیت خود را از سال ۱۳۵۳ با دستیاری در مجموعه‌های تلویزیونی «آتش بدون دود» و «سفر‌های دور و دراز هامی و کامی» آغاز کرد.
وی سپس به مدتچهار دهه در حوزه مستند مشغول به فعالیت شد و مجموعه‌های بسیاری در زمینه‌های فرهنگ و هنر ایرانی به تصویر کشید.
از مجموعه‌های موفق او می‌توان «به سوی سیمرغ»، «معماری ایرانی»، «رابطه‌های پنهان» و «بافت قدیم شهر‌های ایران» را نام برد. سهیلی نزدیک به دو سال و نیم در بستر بیماری بود و آخرین اثرش مستندی با عنوان «قزوین» بوده است.

استاد حمید سهیلی را از سال ۸۳ می شناسم او مستند سازی دقیق و هنرمندی کم نظیر بود از نسل مستند سازانی بود که برای فرم به فرم آثارشان فکر و ایده داشتند او پژوهشگری دانا بود تمام بناهای تاریخی ایران را دقیق و با جزئیات می شناخت حتی می دانست رابطه های پنهان این بناها در شهرهای مختلف چگونه است ساده و بی تکلف بود من خیلی چیزها از او آموختم شاید حالا که به قول محمد صالح علا به دیار ناز سفر کرده مسئولین بدانند سرمایه های ایران نفت و گاز و پتروشیمی نیست سرمایه های ایران مردان و زنانی هستند که دلسوزانه و بدون بیمه و حقوق بازنشستگی و مزایای دیگر برای سربلندی ایران کار هنرمندانه کردند روحش شاد

جزئیات مراسم تشییع و خاکسپاری زنده یاد حمید سهیلی

جزئیات مراسم تشییع و خاکسپاری زنده یاد حمید سهیلی اعلام شد.
به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند، مراسم تشییع زنده‌یاد حمید سهیلی روز چهارشنبه ۳ مهرماه ساعت ۹.۳۰ صبح از خانه سینما ساختمان شماره ۲ واقع در خیابان وصال شیرازی، نبش شفیعی برگزار می شود.
همچنین مراسم یادبود وی نیز جمعه ۵ مهرماه ساعت ۱۲ تا ۱۳.۳۰ در مسجد پیامبراعظم (ص) واقع در خیابان شریعتی،نرسیده به پل سیدخندان، روبروی پارک اندیشه خواهد بود.
حمید سهیلی یکی از بزرگان سینمای مستند بود که طی ۴۰ سال فعالیت مستمر در حوزه‌ی فرهنگ و تمدن ایران، بویژه هنر معماری، نقاشی، کتابت، نگارگری، صنایع دستی، خوشنویسی، عمران و بهسازی شهری و… بیش از یکصد اثر مستند ارزشمند را تهیه و کارگردانی کرد.
زنده‌یاد حمید سلیمی شامگاه ۳۰ شهریورماه در سن ۷۱ سالگی، پس از سال‌ها مبارزه با بیماری، جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *