مِه جنگ

مِه جنگ

نمایش مستند بلند «مِه جنگ» در خانه هنرمندان ایران

برنامه هفته جاری سه شنبه های مستند، به نمایش مستند بلندی از کارگردان صاحب سبکِ آمریکایی به نام « اُروِل موریس » اختصاص دارد. این مستندساز که متولد ۱۹۴۸ می باشد از آن گروه مستندسازانی است که هویت خود را صرفاً به عنوان کارگردان آثار مستند بیان می کند و چندان تمایلی به سینمای داستانی ندارد. شهرت عمده سبک موریس به روایت های ساده و بدون دست اندازِ وی از موضوع ها و پرداخت بی تکلف و روان آثارش است. این کارگردان همچنین مصاحبه کننده بسیار توانمند و چیره دستی می باشد که هر کسی ممکن است از نشستن در مقابلش و مرعوب شدن در برابر نگاه تیزبین و دقیق موریس بیم ناک شود.
این مستند به طور فشرده مروری بر تاریخ نظامی گری آمریکا در طول ۵۰ سال گذشته است که از زبان «رابرت مک نامارا» وزیر دفاع اسبق آمریکا، رییس بانک جهانی و طراح جنگ ویتنام روایت می شود. «مه جنگ» ساخته ارول موریس که در سال ۲۰۰۳ تولید شده، برنده اسکار – بهترین فیلم مستند همین سال- مروری بر تاریخ و چند و چون نظامی گری آمریکا است. در مه جنگ، کارگردان در یک ارتباط بی واسطه با رابرت مک نامارا، به مرور حوادث آن سال ها از زبان این وزیر دفاع کهنه کار و اسبق آمریکایی می پردازد؛ کسی که نقشی مستقیم و انکار نشدنی در بسیاری از حوادث آن سال ها، از جمله قتل عام بیش از سه میلیون ویتنامی و صدها هزار ژاپنی داشته است. بیننده در این فیلم به شنیدن دلایل مک نامارا، در توجیه این جنگ و کشتارها و تماشای واکنش های او به هنگام شنیدن پرسش های دقیق کارگردانی می نشیند که مثل وجدان عمومی مردم و جامعه عمل می کند. نتیجه این تلاش به روایت فیلم، جلسه یی است که در آن مک نامارا و بیننده هر دو صادقانه درباره گذشته و آن چه روی داده است به قضاوت می پردازند و این به باور صاحب نظران، عادلانه ترین دادگاهی است که یک فیلم ساز برای محاکمه تاریخی یک قاتل می تواند تدارک ببیند. کاری که به گواهی تاریخ، همیشه قابل تکرار نیست.
شایان یادآوری است مستند نامبرده در ساعت ۱۸ روز سه شنبه ۲ مهر ماه ۹۸ در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران به نمایش و بررسی در می آید و ورود برای همگان آزاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *