نمایش مستندهای، صبا- تهران امروز- افق ۱۳۴۳

نمایش مستندهای، صبا- تهران امروز- افق ۱۳۴۳

نمایش مستندهای «تهران امروز»، «صبا» و «افق۱۳۴۳» در خانه هنرمندان ایران
همان گونه که در جدول منتشره فصل پاییزِ برنامه نمایش سه شنبه های مستندِ خانه هنرمندان ایران منعکس و پیش بینی شده است، برنامه سه شنبه شانزدهم مهر ماه جاری به نمایش سه مستند فوق الذکر، از ساخته های مستند ساز پیشکسوت درگذشته «احمد فاروقی قاجار» اختصاص دارد که عمده فعالیت های فیلم سازیش بویژه در دهه ی چهل خورشیدی صورت گرفته است.
احمد فاروقی قاجار – نوه احمد شاه قاجار- (تولد ۱۳۱۷ و وفات ۱۳۷۲) تحصیلات خود را در زمینه سینما در فرانسه و آمریکا انجام داد و مدتی هم با استودیو فاکس کار کرد. او سپس به ایران بازگشت و با اداره هنرهای زیبا (وزارت فرهنگ و هنر بعدی) همکاری نمود. نخستین فیلم او «تهران امروز» بود. فیلم دومش به نام «طلوع جَدی» اگرچه به خاطر نوشته‌ها و برداشت های موافق و مخالف شهرتی یافت، اما در جشنواره سینمایی کن برنده جایزه شد.
اغلب فیلم های فاروقی حول موضوع های سیاسی می گذرد. طلوع جدی معروف ترین اثر وی به حساب م یاید که از نخستین فیلم های تجربه گرای سینمای ایران می باشد. تهران امروز از نخستین مستندهایی ست با محوریت معرفی شهر تهران که بر اماکن دوره قاجار متمرکز است. فیلم دیگر فاروقی با نام «بحران چکسلواکی» به جنگ های داخلی این کشور و دخالت ارتش شوروی در امور آن اشاره دارد. فاروقی فیلم دیگری با عنوان «بحران در یونان» ساخته است که باز هم موضوع آن رنگ و بوی سیاسی دارد… یکی دیگر از مستندهای کوتاه این فیلمساز درباره زنده یاد استاد «ابوالحسن صبا» – نوازنده و آهنگساز برجسته پهنه موسیقی ایران زمین – با عنوان «صبا» است…
اغلب مستندهایی که فاروقی می ساخت، توقیف می شدند. دشمنی او با دستگاه حاکم پهلوی بر کسی پوشیده نیست. یکی از آثاری که از توقیف، جانِ سالم به در بُرد فیلم «افق ۱۳۴۳» نام دارد؛ با درون مایه و موضوع اصلاحات ارضی. در این فیلم، فاروقی با زیرکیِ تمام، دشمنی خود با حکومت و نظام پهلوی را نشان داد. البته در آن زمان کسی متوجه این شیطنت فاروقی نشد و فیلم او از تلویزیون ملی ایران پخش گردید…
شایان یادآوری است مستندهای سه گانه موصوف با گرامیداشت یاد و خاطره این مستندساز، در ساعت ۱۸ روز سه شنبه ۱۶ مهر ماه ۹۸ در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران با حضور سامان بیات – پژوهشگر و آرشیویست سینمای مستند و اکران- به نمایش و بررسی در می آید و ورود برای همگان آزاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *