از ایران یک جدایی

از ایران یک جدایی

نمایش مستند «از ایران، یک جدایی» در خانه هنرمندان ایران
چندی پیش پس از انتخاب و اعلام رسمی سازمان سینمایی، مشخص و قطعی شد که فیلم مستند بلند «در جستجوی فریده» دومین ساخته خوش استقبال «آزاده موسوی» و «کوروش عطایی» به عنوان نماینده سینمای ایران در جشنواره جهانی «اسکار»  شرکت خواهد کرد. اگرچه انتشار این خبر، واکنش های موافق و مخالفی را نیز بر انگیخت، اما با توجه به بازنمایی هنرمندانه موضوعی کاملا مستند، از جنس و مقوله های فرهنگی و اجتماعی و با رنگ و بویی داستان پردازانه در این فیلم، حضور حتمی آن در هماورد آتی اسکار به سرعت تثبیت گردید .
مستندسازان نامبرده، پس از ساخته شدن و اکران فیلم سینمایی «جدایی نادر از سیمین» به نویسندگی و کارگردانی «اصغر فرهادی» با حسن انتخابی هوشمندانه و پشتکاری مستمر و ستودنی به ساخت مستندی اثرگذار و پر کشش با نام پیش گفته در سال ۱۳۹۱ اهتمام نمودند. این فیلم که با بهره مندی از تجارب حرفه ای «کتایون شهابی» تولید شده، مستندی است اجتماعی درباره بازتاب دریافت نخستین اسکار سینمای ایران برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» در میان مردم، مسئولان و مدیرانِ وقتِ سینمایی و فرهنگی کشور و بازنمایی روند اهمیت یافتنِ این اتفاق و گسترش آن بویژه در بازه زمانی خاص آن سال ها در جامعه و اذهان مردم ایران.
مستند از ایران، یک جدایی که از برخی تمهیدات فنی و جلوه های بصری سینمایی نیز یاری جسته و با حضور و سخنان هنرمندانی چون: اصغر فرهادی، پیمان معادی، لیلا حاتمی، شهاب حسینی، رخشان بنی اعتماد، کیومرث پوراحمد و …. سامان یافته، در جشنواره سینما حقیقت ۱۳۹۲ برای نخستین بار به نمایش در آمد و لوح تقدیر و جایزه ویژه دبیر جشنواره مزبور را از آن خود کرد.
بدین روی و به بهانه گزینش دومین مستند کارگردانانِ نامبرده برای شرکت در جشن اسکار آتی، بازنمایش مستندِ از ایران یک جدایی، به نشانه آشنایی هر چه بیشتر مخاطبان و علاقه مندان با پیشینه فعالیت سینمایی سازندگان فیلمی که امسال از میهنمان به اسکار می رود، به نظرمفید و بایسته می رسد.
شایان یادآوری است که مستند «از ایران، …» با حضور کارگردانان (آزاده موسوی و کوروش عطایی) و تهیه کننده فیلم (کتایون شهابی)، در ساعت ۱۸ روز سه شنبه ۲۳ مهر ماه ۹۸ در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان به نمایش و بررسی در می آید و ورود برای همگان آزاد است.

کارگروه نمایش
انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *