آتش در دریا

آتش در دریا

نمایش مستند بلندِ «آتش در دریا» در خانه هنرمندان ایران
برنامه نمایش سه شنبه های مستند در روز سه شنبه ۳۰ مهر ماه ۹۸ به مستند بلند «آتش در دریا» به کارگردانی «جان فرانکو رُزی» اختصاص دارد. مستندی زیبا و اسرار آمیز که به سخن منتقد سرشناسی از اروپا، بیشتر شبیه به یک فیلم کلاسیک نئورئالیستی است که جزیره «لامپروسا» در سیسیل را به تصویر می کشد. جایی که هر ساله میزبان هزاران مهاجر و پناه جویی از آفریقا و خاورمیانه است که با امید به شروع یک زندگی جدید در اروپا، همواره با خطرهای در کمین و غیرقابل انکاری چون تشنگی، گرسنگی، بیماری، غرق شدن و …مواجه اند.
آتش در دریا که نخستین بار در سال ۲۰۱۶ در فستیوال فیلم برلین به نمایش درآمد و خرس طلایی این جشنواره را از آنِ خود کرد، به نوبه خود یادآور موازنه حساب شده فستیوال مزبور بین تعهد سیاسی و نو آوری سینمایی شد. نکته یی که جشنواره مزبور، پتانسیل و ضرورتش را به رسمیت می شناسد. در این مستند فرم یا شیوه گزارشِ بدونِ گزارش یا ثبت و روایتِ رُزی (کارگردان) در سکانس های سر رسیدنِ پناهندگان به آب های ایتالیا در نیمه دوم فیلم، براستی درسی است از جادوی این گونه فیلم مستند همچون صحنه های گریه کردن آرام زنانی افریقایی که همدیگر را تسکین می دهند، زنی سوری یا عراقی که موقع عکس گرفتن از وی برای ثبت هویتش، با نگاهی شرمگین راضی می شود به درخواست یک مأمور، فقط کمی از موی جلوی سرش را از زیر روسری بیرون بیاورد. نیز طبقه بندیِ اجتماعی قایق های پناه جویان که مثل کشتی تایتانیک از بالا به پایین قسمت بندی شده و برای پایینی ها، این احتمال وجود دارد که پیش از رسیدن به مقصد، از بیماری و بی آبی و عفونت یا طغیان دریا، مرگی زودرس به سراغشان بیاید.
پس به اجمال می توان گفت این فیلم، پر از سکانس های مرثیه خوانی سیاهان، نیایش و ستایش آنان از معبود و خداوندی است که به آن باور دارند. به بیان دیگر، علم و تکنولوژی روز با امید به کمک نیروهای الهی در هم آمیخته است؛ اما در آخرین نمای فیلم که شخصیت محوری نوجوان داستان بر فراز اسکله کوچکِ محلی نشسته و مثل قهرمان یک اَکشِن آمریکایی با – بازوکایی – خیالی به آسمانِ بی رحمِ خاکستری و دریای ملتهب زیر آن شلیک می کند ما مخاطبان، ناگهان احساس می کنیم در قلب آتش و دریا رها شده ایم. در این صورت گویی پایان فیلم، تازه آغازِ تأثیر خود را بر ما شروع کرده است.

شایان یادآوری است که مستند «آتش در دریا» در ساعت ۱۸ روز سه شنبه ۳۰ مهر ماه ۹۸ با حضور حامد شکیبانیا – تهیه کننده صاحب نظر – در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان به نمایش، نقد و بررسی در می آید و ورود برای همگان آزاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *