نمایش مستند بلند « صعود آزاد = Free Solo » در خانه هنرمندان ایران

نمایش مستند بلند « صعود آزاد = Free Solo » در خانه هنرمندان ایران

نمایش مستند بلند « صعود آزاد = Free Solo » در خانه هنرمندان ایران
به گواهی تاریخ، در درازنای حیات اجتماعی انسان کسانی بوده اند که با اراده یی استوار و آهنین و با همتی والا همراه با ممارست، مقاومت و از جان گذشتگیِ شگفت، مطلوب مطلقِ خویش را با پیروزی بر ناممکن ها به دست آورده اند. ستیز و نبرد با دشمن به قصد کشورگشایی، شکستِ پادشاهان و سلاطین و به چنگ آوریِ مقصود و معبود از یک سو و غلبه بر طبیعت ناسازگاری چون کوه های سر به فلک کشیده، رودهای پر هیبت و خروشان و نیز سرماهای کشنده، برف های سنگین و یخ بندان های ماندگار از سوی دیگر، تنها نمونه هایی از تجلی اراده، مقاومت و پیروزی و دستیابی انسان بر اَبَرخواسته هایشان می باشد.
برنامه هفته جاری سه شنبه های مستند (۵ آذر ۹۸) به نمایش مستند « صعود آزاد یا فری سُلو » اختصاص دارد که یکی از نمونه های انفرادی و امروزین مبحث فوق را در قاب و روایت مستندی دلنشین به تصویر کشیده است.
« فری سُلو » که آن را در فارسی به – صعود آزاد – ترجمه کرده اند، در فرهنگ کوه نوردی اساساً به نوعی از سنگ نوردی و یخ نوردی اطلاق می شود که بدون هیچگونه تجهیزاتِ حمایتی و کمکی همچون طناب، کفش های مخصوص میخ دار و ابزارهای فنی دیگر انجام شود.
این فیلم که با کارگردانی « جیمی چن » و « الیزابت چای واسار هِلی » در سال ۲۰۱۸ ساخته شده، در بخش مستند جشنواره اُسکارِ سال بعد (۲۰۱۹) به عنوان بهترین فیلم مستند انتخاب و تقدیر شد. « صعود آزاد » روایت مستقیم بخش هایی از زندگی و تلاش های صخره نوردیِ جوانی آمریکایی به نام « اَلِکس هالولد » است که در پی سال های تنهایی دوران کودکی و زندگی چند ساله اش در یک خودرو (وَن) با هوشمندی و توان جسمی بالاییکه دارد،تصمیم به بالا رفتن از صخره تمام سنگی و صیقلیِ « اِل کاپیتان » در نزدیکی محل زندگی او در آمریکا و فتح قله آن می گیرد.الکس بارها با وسایل فنی و طناب و در مواردی بدون تجهیزات کمکی می کوشد تا دیواره ۹۷۵ متری « اِل کاپ » را تسخیر نماید اما در نیمه های راه شکست می خورد؛ بی آنکه هرگز مأیوس شود. بدین روی الکس مصمم و قاطع، عزم خود را جزم می کند و در پگاه یک روز مناسب و ظاهراً به دور از چشم دوستان و دیگران – بدون هیچ طناب و تجهیزاتی – با استقامت و توانی ستودنی از صخره اِل کاپ، یکنفس و به شتاب به بالا صعود می کند و قله را پس از حدود سه ساعت و نیم فتح می کند.
مستند فری سُلو افزون بر اسکار، در دو جشنواره معتبر دیگر هم جوایز بهترین های: فیلم مستند، کارگردانی، فیلمبرداری، تدوین و صداگذاری را نیز دریافت نموده است.
گفتنی است که پخش این فیلم را شبکه جهانی « نشنال جئوگرافیک » به عهده داشته و دوبله به فارسی شایان تقدیر آن را « سعید شیخ زاده » با مدیر دوبلاژی خود انجام داده است.
شایان یادآوری است که مستند مزبور در ساعت ۱۸ روز سه شنبه ۵ آذر ماه ۹۸ با حضور سیامک مهماندوست، صخره نورد و تدوینگر سینما در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران به نمایش، نقد و بررسی در می آید و ورود برای همگان آزاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *