نمایش مستندهای « چُغامیش» و « سالسوس »

نمایش مستندهای « چُغامیش» و « سالسوس »

نمایش مستندهای « چُغامیش» و « سالسوس » در خانه هنرمندان ایران
برنامه سه شنبه های مستند هفته جاری – هفدهم دی ماه ۹۸- به نمایش دو مستند فوق اختصاص دارد. مستند کوتاهِ «چغامیش» که با پژوهش، نویسندگی و کارگردانی مستند سازِ جوان « آریان عطار پور» و با تهیه کنندگی محمد شکیبانیا در نیمه دوم سال ۹۴ ساخته شده، فیلمی است که با پردازشی روان، بی تکلف و کم و بیش فشرده به بررسی و بازنمایی گوشه هایی از تاریخ و حیات و حفاری هایِ «چغامیش» تپه بس کهنی واقع در محدوده جغرافیایی «چغازنبیل» و شوش می پردازد. تپه یی که رازها و اطلاعات مهم و ارزشمندی از فرهنگ، دانش و هنرِ ساکنانِ حدود ده هزار سالِ پیشِ نه تنها خطه خوزستان که صدها فرسنگِ این سو و آن سویِ شوش را تا زمان حفاری در دل خود، چونان دُرجی سَر به مُهر، نگه داشته است.
به نوشته کارگردان این فیلم: «چغامیش – این تپه باستانی- اگرچه آن چنان که باید نام و نشانی ندارد؛ اما یکی از مهم ترین مراکز حفاریِ باستان شناسان در ایران و راوی زندگی و فرهنگ قومی است که در هزاره های کهن، ساکن این دیار بوده اند؛ – از مرگ و موسیقی تا سوداگری و دریا – رازهایی که تپه بروزشان هم نمی دهد. چغامیش از منظری دیگر، حتی شبیه یک تپه تاریخی هم نیست و اگر از کنار آن بگذرید بیشتر، آن را یک زائده طبیعی بر صورت زمین می پندارید. مختصر آن که این مستند روایتگر بخشی از سرگذشت تپه چغامیش است که از پسِ هزاره ها، همچنان سرد و خاموش بر دامن شرقی شوش با دنیایی سخن و خاطره غنوده بوده و هست.
گفتنی است مستند چغامیش، پیشتر برنده جایزه بهترین پژوهش فیلم کوتاه در هفتمین جشنواره سراسری دانشجویی (۱۳۹۶) ، نامزد بهترین فیلم مستند کوتاهِ جشنواره ملی دانشجویی (۱۳۹۶)، تندیس بهترین پژوهش از جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران (۱۳۹۵) شده و در جشنواره های رشد و بین المللی فیلم کوتاه تهران و در دانشکده شرق شناسی شیکاگو (۱۳۹۵) حضوری موفق داشته و در اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان تهیه شده است.
فیلم دوم با عنوان «سالسوس » مستندی است نیمه بلند که باز هم به پژوهش و کارگردانی «آریان عطار پور» و به تهیه کنندگی وی فراهم آمده و به روایت بخش هایی از زندگی و باورهای مردی لجباز می پردازد که قوانین علمی و اجتماعی موجود را نه به دلیل کارکرد، معنا و تأثیرشان، بلکه به صِرف این که آن ها قانونند، نمی پذیرد و حتی آن ها را به سُخره می گیرد. زمانی اما، بیماری به سراغش می آید و مریضی گریبانش را می گیرد و پزشکی که در واقع «وجدان» اوست، مسئول درمان وی می شود و مرد را به تغییر سبک و شیوه زندگیش تشویق می کند. ولی در مقابل، استدلال ها و توجیه های بیمار نشان می دهد که بروز چنین تغییری در زندگی و باورهای او، به این سادگی ها هم رُخ نمی دهد. به بیان دیگر، مستند سالسوس، بازنمایی و روایت کشمکشِ میان این دو نفر است: مردِ بَری از باور به قانون که بیمار می شود از یک سو و پزشکی که در اصل وجدانِ اوست از سوی دیگر…
شایان یادآوری است مستند «سالسوس» در بخش اصلی جشنواره سینما حقیقت (۱۳۹۶) و به عنوان نماینده دانشگاه هنر تهران در برنامه نمایش فیلم های دانشجویی دانشگاه توکیو (۱۳۹۷) شرکت داشته، نامزد بهترین فیلم مستند هفتمین جشنواره سراسری دانشجویی (۱۳۹۶) بوده و برنده تندیس و دیپلم افتخار، جایزه بهترین پژوهش مستند از جشنواره های دانشجویی و سلامت (۱۳۹۶) گردیده و برای شبکه مستند سیما ساخته شده است.
نیز یادآور می شود مستندهای نامبرده در ساعت ۱۸ روز سه شنبه ۱۷ دی ماه با حضور کارگردان هر دو اثر در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران با حضور ایشان به نمایش و نقد و بررسی در می آید و ورود برای همگان آزاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *